Jak przekazać 1,5 % podatku

Nasza parafia z ogromnym poświęceniem troszczy się o posiadane zabytki. Parafianie są świadomi wieklkiego zdania jakim jest przekazanie w najlepszym stanie dziedzictwa kulturowego, ale również trudu i problemów związanych z konserwacją. Dlatego też została powołana Fundacja Glogovia, która będzie odtąd wspierać parafię w trudnym zadaniu ratowania zabytków. Osoby działające w fundacji postanowili pracę wykonywać bezpłatnie.

Fundacja Glogovia jest organizacją pożytku publicznego, a to znaczy, że może przyjmować z przeznaczeniem na zabytki 1% podatku dochodowego, który i tak każdy posiadający dochód, ma obowiązek przekazać urzędowi skarbowemu.

Z tytułu wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego możemy pomniejszyć podatek dochodowy o 1,5 %. Dotyczy to wszystkich osób będących płatnikami podatku dochodowego, zarówno osób prowadzących działalność gospodarczą (indywidualnie lub w formie spółki), zatrudnionych na umowę o pracę, umowę zlecenia, umowę o dzieło, wynajmujących lokale mieszkalne i użytkowe.

W praktyce w formularzu PIT-36 lub PIT-37 z pozycji "podatek należny" wyliczamy 1% kwoty. Przy obliczaniu 1,5 % pomija się końcówki wyrażone w groszach.

Następnie wpisujemy na formularzu PIT nazwę organizacji pożytku publicznego:
Fundacja Glogovia
oraz jej numer rejestrowy KRS:

0000220562

Z góry dziękujemy wszystkim, którzy wspierają renowację naszych zabytków.

Zarząd Fundacji Glogovia

 

Do góry